Издaвaч: СКОР, Нoви Сaд
Гoдинa: 2022.
Урeдник: Милош Б. Иветић
Лeктурa: Јелена Илић
Бојан Симеонов
Рeцeнзeнти: Милош Б. Иветић
Мирјана Штефаницки Антонић
Милорад Куљић
Корице: Верољуб Станковић
ИСБН: 978-86-7970-201-2
„С тoчкe свaкe пoглeдaj чoвjeкa,
кaкo хoћeш суди o чoвjeку -
тajнa чojку чoвjeк je нajвишa.
Tвaр je твoрцa чoвjeк изaбрaнa!
Aкo истoк сунцe св'jeтлo рaђa,
aкo бићe ври у лучe сjajнe,
aкo зeмљa привиђeњe ниje,
душa људскa jeстe бeсaмртнa,
ми смo искрa у смртну прaшину,
ми смo лучa тaмoм oбузeтa.“
Петар Петровић Његош
„Не плаче небо што је жедно, кад ледене кише просипа,
небо плаче што је жељно правде, љубави и људског мира!“
То су појмови и теме који доминирају у пјесмама Дане Радуловић: човјек, Бог, истина, правда, љубав, мир...
Пјесници су увијек били лучоноше и први вјесници важне ријечи, напредних и опште корисних друштвених дешавања и идеја. Они и постоје управо за то, да проговоре истину и онда, када то други не умију или можда не смију!
Улога и задатак правих пјесника, јесте та, да похвале и истакну, све оно што је морално, што је витешко и што је опште друштвено добро и корисно, а да својим пером куде и осуде, оно што је нечовјечно, лоше и није морално.
Ауторка Зрна Свјетлости, то свакако чини и савршено зналачки, у својим пјесмама, то правилно расуђује.
Над пјесништвом Дане Радуловић, стоји само Бог и плава небеса.
Из поредговора Љубише Војновић Мајсторовски
Њену стваралачку инспирацију хране животне појаве и енергија, истина и стварност, па самим тим можемо рећи да је Дана Радуловић модеран песник која спаја романтизам и реализам, а све на подлози патриотизма. Код ње, као из вулкана лава, стихови и поуке избијају у млазевима - топли, врели, пуни емоција и душевности.
Могло би се рећи да је она типичан грађански песник, који проговара у име народа, надахнуто тумачећи и описујући сузбијане или непризнаване грађанске мотиве који се могу и наћи само у традиционалистичкој литератури, што је сврстава у песнике експресионисте. Такве мотиве, можемо наћи код Бранка Радичевића, где се кроз песму даје одушка личним преокупацијама, а поезију повезује са својом душом. Она оставља снажан лирски печат између корица, са личном снажном осећајношћу кроз коју казује оно што жели, осећа или је тишти и боли. Стара пословица каже, Лекција поновљена више пута, најбоље се научи. То је управо једна од одлика ауторкиног стваралаштва – враћање у прошлост људима, догађајима, врлинама, традицији, са циљем да се обрише прашина заборава, како би наш народ то што боље запамтио, како би се очувао национални идентитет.
Дана Радуловић, је представник патријахалног дела народа, пише једноставним, разумљивим, народним језиком. Њене песме представљају оруђе за савремену књижевну и научну мисао, и у њима се може изучавати мисаона устрепталост песника у датом временском периоду.
Збирка са својим циклусима представља једну живу целину, попут дурмиторске магле, густе перцепције личних и народних вредности. Збирка попут пртине у снегу представља траг народа у историјском и културном развитку. Ти трагови нису само доказ нечијег присуства или неког догађаја, већ истовремено и траг који треба следити.
Песникиња, заиста зна да цени, да несебично воли, да се радује, да из бола изњедри души бисер, да се љути и негодује, да опомиње и да се бори, али и да прашта.
...
Стара пословица каже: Успомена на нас ће трајати ако смо то животом заслужили (Плиније). Дана је овом збирком песама сигурно то заслужила. И не само да је заслужила, него се и одужила стиховима посвећеним њеним најмилијим, али и другим значајним историјским личностима, те их још једном сместила у незаборав.
Милош Б.Иветић
Тужни стихови трепере од емотивног израза, својственог само овој Песникињи. Кроз стихове Дане Радуловић струји уметност посебног сензибилитета, настала синтезом посвећености вољеним бићима, као и умешношћу да се осећања преобразе у стих, у строфу, у песму. Данино песничко стваралаштво није лако тумачити, јер количина емоција која исијава из сваке песме, не може да не дотакне ум и душу читаоца... Да, чак измами
и по неку сузу – скривалицу, јер ове су песме за вечност. У њима се налази снага писане речи... Снажни уметнички изрази осећања и размишљања, одбљескују се из унутарње
благости.
Књига са око сто песама, концептуално је одређена у шест заокружених целина, које носе наслове: “Родољубиве пјесме“, „Духовне пјесме“, „Завичајне пјесме“, „Посвећене
пјесме“, „Пјесме мајци“, „Дах слободе“. Песме у овим поглављима, искре, светлуцају, кроз биране и праве речи, од Јадранског мора до Дунава...
Светлост од стихова, представља одраз књижевног дела, које је, између осталог, засновано на чувању традиције.
...
У Дани Радуловић гори Прометејева ватра и Прометејев огањ, “неугасива унутрашња тежња за постигнуће високих циљева, посебно у науци и уметности”. Кроз прометејство, Радуловићева је у сталној „борби против неправде, у предводничкој улози у напредним и
слободарским тежњама, у улози лучоноше, светлоноше и борца за неку посебну идеју“.
Мирјана Штефаницки Антонић
У библијском стварању света Бог рече: „Да начинимо човека по лику и подобију Нашем...“ па Он, који је Светлост, нас светлосне сачини, у дану шестоме, од микрокосмоса атомских, које творбеном мелодијом сабра у човека, зрно његове Светлости.
Почиње Дана своје стихове очовечења људског „Зрна Свјетлости“ заветном песмом вољеном оцу и, лагодном и безбрижном живљењу у заштићеном скуту драгог родитеља, које би опет изабрала када би бирала ново рођење своје, иако тај период моћно дефинише стихом о сећању „ ...које истовремено и пева и плаче ...“
Своје буђење Светла истинитог, у честици му човечијој, успаваној и себе несвесној, Дана започиње моћним српским десетерцем, песме „Косовчићи“, оца Мира Радуловића, којом васкрсава славу српских витезова, времепловно их доносећи у време садашње, да нас племенити собом оплемене.
Како витештва нема, нити га може бити без мајке, песникиња митску српску мајку, оживљава кроз лик своје мајке, динарског стуба патријархалне породице, која родољубљем племени своје потомство.
Отаџбина је олтар народног вековања, кога нема без личног жртвовања, из кога се буди у вечности божанској, што песникиња патријархалним млеком задојена, тежи поново дозвати у васпитни морални образац српства данашњега.
Милорад Мишо Куљић
ЗРНО СВЈЕТЛОСТИ
Тајно пресвета! Oтвори врата небеска!
Разгори ватре, нека заискри васиона,
Крстом часним располути небеса,
Нека се чује јêк звона са Христовог трона.
Ти, што на даљини збираш вијекове,
Ево ме, куцам на капије твоје.
У мени пламти искра Исусова,
Покажи ми границе неба и свјетова,
Да угледам рајске птице са крилима анђела.
Замаглила је земаљска кугла,
Завист и злоба харају свијетом,
Из таме ноћи тражим излаз,
Душа разговара са сјетом.
Молим за спас људског рода,
За мир у души,
Поимање реалности, сваку наду ми руши.
Којим путем хода свијет овај,
Препун преваре и бола?
Каква то зора освиће,
Кад кроз вијекове ране мога рода,
Једна на другу личе.
Поимање моје је неуко и мало,
Све је од ума дубоко скривено,
Бѝло вјере дише у мени,
По промисли творца небеског.
Струне душе ме воде,
Да зрно свјетлости додирнем,
Ал' на даљини, само ме заварава,
Скини засторе са очију мојих!
Загњурићу главу у облак сив
И рећи; није овај свијет жив!
Истине нема, неправде харају,
Разум ми гори, наде одустају,
Туга се просипа кô пљусак кише,
А душа рањена, бол носи и уздише.
Ево ме, молитву, икони са олтара бројим,
Да ме страхова и стрепњи ослободи,
Да вјерујем у бољи свијет, у вјечну љубав,
У пјесму, што је рајска птица поје.
Искра свјетлости води ме у ослобођење
И кад се бол пјени, видим је кроз сновиђење.
Света истина, од људског рода скривена,
Свједок је вјечности, постанка и краја,
И свега што живи у мени.
Тајно небеска, реци!
Исто су те питали моји преци!
Којим путем овај свијет хода,
Док се буни узбуркана вода,
И заробљена слобода?
Тим зрном свјетлости што тајном дише,
Проспи небеске искре,
Пламеном утишај земаљску кôб,
Дозови пјесму и анђеоски пој,
Огњиште топло, гдје се душа кријепи
И проналази свој дом.
Тим зрном свјетлости, записаним у вјечности,
Обасјај једном и овај земаљски свијет,
Да нестане завист и злоба,
Да оживи истина и слобода,
На радост и дивљење људског рода.
Погледај и на овај мали пут,
Којим моја душа ходи,
Тражећи лијека у светој води.
Посрће и пада, док се суза слива,
А у њој се буди вјера,
Да свјетлост је вјечно жива.
Дана Радуловић рођена је, како сама каже, „Испод врхова Дурмитора и Светог извора Савине воде, на Видовдан...“. Завршила је гимназију у Ужицу и Правни факултет у Новом Саду. Каже да је прву песму написала након питања „Како се може написати пјесма?“ Тако је настала песма под називом “Тужно је пољско цвијеће“. Прва у низу које су уследиле након ње.
Пише поезију и прозу, као и књижевне приказе. Збирка песама „Зрно свјетлости“ је њена четврта књига.
До сада је објавила:
2014. године збирка песама „Зов из даљине“.
2016. годинe збирка песама „Венац од снова“.
2020. године збирка песама „Рођена у погрешно време“.
Тренутно ради на уобличавању својих прозних текстова.
Песме су јој објављиване у антологијама и зборницима радова, а неке од њих су и награђене.
На 11. Kњижевном салону Друштва књижевника Војводине, одржаном 17. децембра 2019. године у Новом Саду, песма „Ласта је селица“ из Збирке поезије „Венац од снова“, као и песма „Капљице кише просуле се на портрет уметника – Џејмсу Џојсу“ из Збирке „Вез рађен руком моје мајке“ Ауторке Мирјане Штефаницки Антонић, освојиле су прву награду са једнаким бројем гласова, тајним гласањем присутних књижевника.
29.06.2021. године на традиционлној манифестацији „Видовдански цвет“, у организацији Удружења потомака ратника 1912-1920. и Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ Пожаревац, песма „Мајка Србија“, освојила је прву награду као најбоља родољубива песма. Том приликом додељено јој је Заветно Признање, Плакета и новчана награда.
Члан је Друштва књижевника Војводине и Савеза књижевника у отаџбини и расејању, у оквиру кога је изабрана да обавља функцију потпредедника Савеза.
Живи и ради у Новом Саду.
„ Мој живот је био и лијеп и суров. Те двије супротности налазиле су помирење у крајњем исходу и реализацији мојих идеја, поступака и дјела. Тако знам да ништа од доживљеног и учињеног није било узалуд.“
Дана Радуловић