Memorijalna akademija u Gadžinom Hanu - SKOR - ogranak Niš

Objavljeno: 
26.04.2022

Savez knjževnika u otadžbini i rasejanju SKOR - ogranak Niš, održao je 22.04.2022 god. u Gadžinom Hanu Memorijalnu akademiju povodom 77 godina od proboja logora u Jasenovcu.

22.04.1945. je dan i spomen na patnje žrtava i hrabrost onih koji su krenuli u slobodu i ne sme se zaboraviti njihova patnjа i današnje generacije su nе samo poštovaoci žrtava, nego i večni dužnici.Istorija jednog naroda je jako važna. Narod koji ne pamti svoju istoriju ne razume ni sadašnjost.

Tišina i zaborav većine našeg srpskog naroda prekrila je zelenu travu. Ne čuje se čak ni šuštanje vode u blizini. Ogroman spomenik „Kameni cvet“ stoji kao simbol jednog strašnog vremena i stravičnih zločina počinjenih na tom mestu. Podignut u znak sećanja na sve žrtve nelјudskog terora u periodu između 1941.–1945. godine. Tačan broj žrtava se ne zna, jer je sva dokumentacija o tome uglavnom namerno izgublјena, spalјena i uništena.

Mi Srbi, i ne primećujemo da živimo u sumraku naše istorije i slabo pamtimo sva stradanja našeg naroda. Nije ni čudo što pognute glave prihvatamo etiketiranje da smo mi genocidan narod !

,,I jedna je žrtva zločin, prema čovečanstvu, a kamo li ovoliki broj”, često ćete čuti na ovim i drugim prostorima. "Mir i sloboda su naše temelјne vrednosti, na njima zasnivamo našu budućnost, naš sistem vrednosti, školstvo i kulturu"

Jasenovac, najveće stratište Srba, Jevreja i Roma, bio je Imperija i kralјevstvo smrti. Prema načinu ubijanja koje je sprovodila ustaška NDH, jasenovački logor smatra se jednim od najmonstruoznijh stratišta u svetu, koji je osnovala i njime upravlјala NDH-a na čijoj se teritoriji nalazio. . Proboj iz Jasenovca, logora Ciglane broj III( tri ) i logora Kožare u istom komlkesu logora, desio se na današnji dan 22.04.1945. godine

Sećanje na jasenovačke žrtve je dan, kada je sloboda bila važnija od ličnog života, i "predstavlјa opomenu i upozorenje, da borba sa zlom i varvarstvom nigde nije definitivno dobijena i zauvek okončana", kao i obavezu za svako društvo, da se suoči sa prošlošću i sadašnjošću, i opominje nas, da je visoka cena kojom je čovečanstvo platilo pobedu nad fašizmom i antisemitizmom I morala bi biti dramatična poruka danas, a posebno upozorenje onima, koji zamaglјuju ili relativizuju istinu o Drugom svetskom ratu.

U komleksu logora Jasenovc, vršena su nepojmilјiva ustaška zverstva za lјudski um. Svo to vreme, a ponajviše 1941. i do septembra 1942, dolaze u Jasenovac dnevno stotine pa čak i hilјade Srba, Židova-Jevreja, Roma. Oni velikim delom ne ulaze u Jasenovac ni u Staru Gradišku, nego bilo iz vagona ili selјačkih kola, bivaju prebačeni na desnu obalu Save u Gradinu i tamo budu ubijani. Prikrivanje zločina nad Srbima nastavlјeno je i posle rata sve do današnjeg dana.

Pa ipak, još i dan danas, 77. godina posle, a 81. godina od osnivanja logora Jasenovac, licitira se brojem mrtvih, najčešće u dnevno-političke svrhe. Ovo više govori o moralnim kodeksima onih koji licitiraju kostima mrtvih, a u drugi plan gura užas koji je Jasenovac doneo i odneo sa sobom.

Oko 1070 logorasa ustase su zatvorile u veliku fabricku zgradu "Ciglane" i pripremili miniranje i palјenje zgrade. Svima je bilo jasno da ih čeka sigurna smrt. Zato je desetak zatočenika odlučilo da organizuje proboj i bekstvo iz logora. Dogovoreni su sastavi desetina i koja će desetina napasti koju kapiju. U proboju je učestvovalo oko 600 zatocenika, dok je oko 470 bolesnih, starih i iznemoglih ostalo u zgradi Ciglane.

Od oko 600 zatočenika uspelo je da se spase njih 117.Sve ostale zatočenike ustaše su spalile zajedno sa zgradom ciglane.

Naša obaveza je da se širenjem istine suprotstavimo težnjama revizije istorije i izvrtanja činjenica, ali i da se borimo protiv povampirenog nacizma i ustaštva. Klerofašisti ulažu ogromne svote novca, da zataškaju ovaj genocidan zločin nad Srbima. Jasenovac se prostirao na čak 260 kilometara kvadratnih s desetine manjih logora.

Srpski narod je uglavnom zaboravio šta se stvarno dešavalo na tom najstrašnijem stratištu koje će čovečanstvo pamtiti. Generalna ideja, vodećih ustaških zvaničnika, bila je ubiti trećinu Srba, trećinu deportovati, a ostalu trećinu pokatoličiti.

Logor Jasenovac je izgrađen na mestu gde su se nalazila brojna postrojenja. Ozlogašeni „Logor br. "III“ zauzimao je prostor gde se nalazila „Ciglara“ i opstao je gotovo četiri godine. „Logor br. I“ i „Logor br. II“ su trajali mnogo kraće. Ceo komleks oko logora je bio ograđen zidom visine 3 metra. Mnoge zgrade unutar logora su imale svoja imena i posebnu namenu.

„Granik“- mesto na koje su odvođene žrtve da bi bile ubijene udarcima malјem ili čekićem u glavu, rezanjem stomaka i bacani u Savu

„Zvonara“- mučilište za one kojima je bilo određeno da umru od gladi. Ime je dobila po tome što je u njoj bilo spremište zvona sa pravoslavnih crkva i manastira.

„Ciglara“- mesto gde je 1942. godine napravlјena „Pićilijeva peć“- peć za spalјivanje lјudi.

Kako su zatvorenici pristizali u Jasenovac i kako je vreme odmicalo, zverstva su postajala sve veća, u toj meri da normalan lјudski um ne može ni da zamisli tako nešto.

Prema načinu ubijanja koje je sprovodila ustaška NDH, jasenovački logor smatra se jednim od najmonstruoznijh stratišta u svetu, koji je osnovala i njime upravlјala NDH-a na čijoj se teritoriji nalazio.

Mučenja u Jasenovcu bila su monstruoznija nego u Auschwitzu Mučenja koja su sprovodili su bila jeziva. Dobro pripiti, nasumično su odabirali svoje žrtve, nevine lјudske duše, i posebnim noževima ( srbosekom) ih klali, ubijali udarcima malјem, čekićima, sekli uši i noseve, vadili oči noževima, zabadali šila u razne delove tela, provlačili žicu uši i kroz udove, silovali kćeri pred očima očeva i majki, zatim ih klali i bacali u Savu. Trudnim ženama su rasecali stomak, vadili dete. Zatim bi krvavi nastavlјali da se opijaju i da slave. Brutalnost koja je sprovedena u Jasenovcu je nezamisliva i najbolesnijem umu. Pojedini nacistički generali, kada su saznali za ovo, ostali su zgroženi i zatečeni. U svom ličnom dnevniku general fon Horstenau 1942. godine je napisao: “ Bez obzira na javnu propagandu, ovo je jedan od najstrašnijih logora, koji bi se mogao porediti jedino sa Danteovim „Paklom“

.Postoji izreka:“Kada hoćeš da ubiješ jedan narod- ubij mu decu“. Samo ovaj pogrom dece je dovolјan da se ovako nešto okvalifikuje kao genocid.

Međutim, stvaranje SFRJ, parola „bratstva i jedinstva“ kao i propaganda „kolektivne lјubavi“ je sve ovo gurnula pod tepih. Isticanje zverstava u Jasenovcu je potisnuto i predato zaboravu.

U našem narodu su jame najtajanstveniji i najstrašniji podzemni kraški oblik. Narod ih još zove bezdankama, jamurinama O stradanju u jamama Ivan Goran Kovačić je napisao jednu od najpotresnijih poema “Jama”.

Za samo nekoliko sati u jamu Ravni Dolac dubokoj 46 metara, bačeno je 218 lјudi, a takvih jama bilo je preko 50. Ovog puta ustaše su odlučile da ne primenjuju ni kamu, ni budak, ni metak ni bajonet već su žive lјude gurali u bezdan. Neki su izdahnuli u padu, neki udarom u stenu, neki od gelera kasnije ubačenih bombi, ali mnogi su u jami bili živi. Umirali su danima od gladi, žeđi, rana.

U toj istoj jami ustaše su 1941. godine bacile 530-550 žena i Dece pravoslavnih Srba iz sela Prebilovci, njihovoj patnji nije bilo kraja jer su danima bez hleba I vode umirali. Sasvim mala deca držala su majku oko vrata pa su zajedno sa njima bacani u jamu, ( zar to smemo da zaboravimo a očito je da zaboravlјamo, ili smo zanemeli i ne tiče nas se sudbina te dece ako ne odraslih, nismo dovolјno glasni, čutimo, zašto ćutimo? Mi treba da govorimo što glasnije, da nas čuje ceo svet, da se usijaju sve elektronske mreže 22.04. svake godine od naših bolnih uspomena koje nas emotivno pogađaju zbog tog najjezivijeg stratišta na svetu, a šta mi radimo? Ćutimo…).

Nekoliko stotina metara od jame dana 24.06.1981. godine, u susednom siromašnom selu Međugorje grupi dece „ukazala“ se Gospa. Od tada veliki broj hodočasnika iz celog sveta obilazi ovo mesto.,..

Velikom duhovnom i fizičkom snagom, verom i Božijom volјom u jednoj drugoj jami su 45 dana uspeli da prežive 13 žena i jedan mladić.

Bog ih je ostavio da svedoče o zločinima nad nedužnim lјudima, svojim rođacima i komšijama. Kada su ove preživele žene izašle iz jame, bile su kao kosturi. Danas, na mestu gde je nekada bio logor Jasenovac, stoji spomenik „Kameni cvet“ da podseti na decu koja su ubijena na najsvirepiji mogući način, na decu koja nikada neće odrasti da spoznaju pravi miris cveta i života, da podseti na mnoge devojke, mladiće, majke, očeve, čija je krivica jedina u tome što su rođeni kao Srbi, Jevreji ili Romi.

„Kameni cvet“ i istina o logoru Jasenovac treba da opominje sve nas da nikad ne dozvolimo da lјudi postanu gori od zveri, da se nikad ne zadoje tolikom mržnjom prema drugom čoveku bez obzira na njegovo poreklo, veru i pripadnost.

„Kameni cvet“ treba da služi kao mladim naraštajima i generacijama koje dolaze da izvuku pouke iz krvave istorije, da ne dozvole da se nigde, nikada i nikome ne dogodi ono što se desilo Srbima u Jasenovcu, gde trava još ima miris krvi i smrti, voda žubori jaukom i plačem, a vetar šapuće o jezivim zločinima.

A kako će znati mladi naraštaji i naša deca Srbije ako im kroz naše aktivnosti uz rodolјubivu poeziju ne održimo i tzv: čas istorije a na osnovu dokazanih činjenica i dokaza, koji su potvrđeni na bazi autentičnog arhivskog materijala koji je zaplenjen od ustaša posle rata.

Samo na jedan jedini način, našim stalnim aktivnostima kazivanjem rodolјubive poezije na određenu istorijsku temu ili događaj važan za srpski narod, viđen i doživlјen našim očima, opisan kroz pesmu srcem i dušom.

Istorija iz čitanki naše srpske dece postepeno se i polako briše ( npr: Poema “Jama” Ivana Gorana Kovačića izbrisana je iz čitanki za 8. razred ( da li ste upoznati s tom činjenicom) i zašto je izbrisana ? Razmislite sami, ili da vam odgovorim:da bi zauvek zataškali ovaj genocid i zločin koji je počinjen nad srpskim narodom, da bi onemogućili rezoluciju o ovom ustaškom genocidu koja je pokrenuta 2019. godine u Jerusalimu za zločin i genocid, koji je počinjen nad Srbima, Jevrejima i Romima.

( deo scenarija s memorijalne akademije “Poslednji proboj logoraša Jasenovca).

22.04.2022.

pripremila i uredila,

Marija Jotić

predsednica Niškog ogranka SKOR-a.

VIDEO