Kreativno društvo Panonija u saradnji sa Savezom književnika u otadžbini i rasejanju 12. decembra u 19 časova u Društvu književnika Vojvodine Braće Ribnikar 5, organizovali su kroki predavanje na temu HLEB I POEZIJA mr Divne Bijelić.
Veče je oplemenjeno i prigodnim poetskim programom pesnika koji su govorili stihove posvećene hlebu. Pesme su kazivali: Milorad Kulјić, Dana Radulović, Mirko Stikić, Đorđe Sekulić, Mirjana Šećerov, Mirjana Štefanicki Antonić, Rajica Dragičević, Svetozar Savković, Tanja Petrović, Ljilјana Fijat, Ljubiša Vojinović, Svetozar Savković, Tatjana Većkalov i Svetlana Delić.
Predavanje je podelјeno u tri dela tako da se isprepliće sa poetskim nastupima na temu Hleb i poezija pomenutih pesnika. Na kraju programa održan je prigodan koktel a svi pesnici su dobili na poklon po jedan hleb. Scenario za ovaj program kao i samo predavanje osmislila je mr Divna Bijelić, koja je sagledala status i pojam samog hleba i same poezije nekad i danas, a sve to iz nekoliko uglova: semiotički, sociološki, socio-kulturno, filozofski, umetnički, ali i kroz prizmu semiotike kulture. Najupečatlјiviji deo predavanja jeste posvećen Očenašu, kao sublimatu hleba i pesme, radi toga posebno izdvajamo upravo ovaj pasus: “Kao kulminacija sublimacije priče o hlebu i poeziji može da nam posluži i jedna svima poznata molitva, a to je upravo Očenaš. Zašto? Na samo zbog toga što se u Očenašu pominje i sam hleb nego i radi toga što je molitva Očenaš i ritamski i strukturalno jedna vrsta pesme u slobodnom stihu sa sintaksičkom strukturom molitvene poezije slobodnog stihorječja. U ovoj molitvenoj pesmi postoji čak nekoliko stilskih figura, figura ponavlјanja sličnih ili istovetnih reči, koja se pojavlјuje na nekoliko mesta, ali i veoma naglašena stilska figura kontrasta na relaciji NEBO – ZEMLjA. Takođe, ako praktično sublimiramo ove pojmove, to jest rezimiranjem svakodnevlјa na relaciji HLEB I POEZIJA, preciznije rečeno HLEB I PESNIK, možemo da zaklјučimo da su upravo pesnici najudalјeniji od hleba praktično gledano. “, zaklјučila je Divna Bijelić i u nastavku dodala: Ako poezija nije profitabilna, jasno je da ni pesnici nisu naročito ekonomski situirani, ukoliko žive samo od pesme. Književnost je uopšteno gledano za razliku od drugih jezika umetnosti, kao što su slikarstvo, muzika ili film, na najnižoj stepenici ekonomskoj, odnosno najnižeg socijalnog statusa. Zbog svega rečenog književnici često imaju neki drugi posao od kog žive. Malo je zbog toga samostalnih, odnosno slobodnih književnika, a posebno samostalnih pesnika.
Veče je završeno čitanjem Očenaša, posle čega je usledio koktel. Poklone za pesnike podelio je galerista Miomir Ilić, a obezbedila ih je pekara Baker iz Novog Sada. Poster za ovaj interesantan obrazovno-umetnički događaj obogaćen je pesmom o hlebu književnika Milorada Kulјića i hlebom koji je umesila i ispekla autorka predavanja mr Divna Bijelić.